Gå til hovedindhold

Spændende aften om stamceller

13. december 2012
Kort fortalt
Scleroseforeningen finansierer stamcelleforskning på Rigshospitalet, og i februar holdes en spændende foredragsaften i Ringsted om stamceller og sclerose

Scleroseforeningens medlemmer i region Sjælland kan se frem til en meget spændende aften til februar. Onsdag den 6. februar kl. 18.15 vil formanden for foreningens forskningsudvalg Finn Sellebjerg nemlig fortælle om stamceller og sclerose.


Tilmeldingsfrist 29. januar


Der skal nok blive trængsel i Ringsted Kongrescenter, men der er plads til alle, og tilmeldingsfristen er først den 29. januar og ikke den 29. november, som det fejlagtigt står i Magasinets aktivitetskalender.

Aktuel stamcelleforskning


Stamceller i relation til sclerose er for alvor kommet på dagsordenen efter at der er indledt et større forskningsprojekt på Rigshospitalet.
Forskningsprojektet med såkaldte mesenkymale stamceller på Rigshospitalet strækker sig over tre år, og det finansieres fuldt ud af Scleroseforeningen, som har bevilget godt 3 mio. kroner til projektet.
Foredraget finder sted i Ringsted Kongerscenter, Nørretorv, 4100 Ringsted. Tilmelding senest 29/1 kl. 16.00 på mail jan.cosmus@andersen.mail.dk eller tlf. 43691409

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.