Støt os i kampen
for et bedre liv

I kampen mod sclerose, udgør offentlig støtte kun 4% af vores indtægter. Din donation er afgørende!
DKK
I kampen mod sclerose, udgør offentlig støtte kun 4% af vores indtægter. Din donation er afgørende!
DKK
Støt os
Rystelserne skal opfattes som en ressource
d. 14 juli 2017

Uroen, smerterne og den smertestillende medicin forsvandt, da Anette Brink for tre år siden lærte, hvordan kroppen kan ryste sig fri for spændinger. Hun er sikker på, at mange andre med sclerose kunne få gavn af teknikkerne, hvis de kendte til dem.

Anette Brink griber ud efter sin smartphone. Hun taster hurtigt de fire cifre, som adgangskoden består af, og fortsætter ind i App Store. Appen downloades, og et lille minut senere trykker Anette sig ind på den. 

»Det er altså en virkelig smart app, for den viser nogle præcise videoer og forklarer grundigt alle de syv øvelser, som man bruger i TRE,« fortæller Anette begejstret. 

Men efter tre års træning er appen slet ikke noget, som Anette har brug for i det daglige.

»Min krop har fundet sin egen metode, hvor jeg kan sætte mig i sofaen og lægge fodsålerne sammen, og så ved den med det samme, at nu skal vi i gang med at ryste,« forklarer hun. 

Det lyder måske »weird« og »spacy«, siger Anette, der selv engang havde svært ved at forestille sig, at hendes krop kunne finde ud af de rystelser, som øvelserne i TRE sætter gang i. 

»For tre år siden sad jeg efter en spinningtime og beklagede mig til et par stykker fra mit hold. Jeg havde nogle infiltrationer i de dybere muskulære lag, som jeg simpelthen ikke kunne slippe af med,« fortæller Anette. 

»En af de andre på spinningholdet har også sclerose. Hun nævnte med det samme Michael Nissen, som er psykolog i Scleroseforeningen. Han var begyndt at behandle med en kropsterapeutisk metode, og det var så første gang, jeg hørte om TRE,« forklarer hun.

Og de forsvandt

To uger senere lå Anette og rystede på gulvet i Scleroseforeningens lokaler i Valby, og efter få behandlinger mærkede hun allerede rystelsernes effekt.

»Jeg var forundret over, at min krop havde evnen til at ryste på den måde. Det føltes, som om mine skuldre havde sænket sig ti centimeter både fysisk og psykisk, for der blev løsnet op i så meget inde i mig,« fortæller Anette. 

Hun begyndte at dyrke teknikkerne og fik dem tilpasset hverdagen. Hver dag. For rystelserne i hele kroppen løsnede ikke kun op for de problemer, hun havde haft i de dybere muskulære lag. De fandt vej til mange af de irritationer og smerter, som sclerose og medicin havde påført Anette. 

Og de forsvandt. Både de brændende, prikkende og stikkende fornemmelser i venstre side, søvnløsheden og den usynlige jernring, der klemte sammen om hendes mave.

»Jeg føler, at min krop er blevet normal igen. Det har givet mig et stort overskud og en glæde ved livet, som jeg ikke følte på samme måde før på grund af sclerosen,« fortæller hun og pointerer: 

»Alle kan og burde lære at ryste. For man skal forstå, at rystelserne skal opfattes som en ressource og ikke en svaghed, som det bliver anset for i vores samfund.«

Nemt, gratis og effektivt 

Derfor ærgrer hun sig over, at der ikke er flere med sclerose, der kender til og udnytter de teknikker, som stammer fra TRE. 

De er nemlig helt essentielle, når man har sclerose, mener Anette. Netop fordi man ikke behøver at booke tid hos en behandler eller tømme pungen, når uro og smerter kribler frem i kroppen.

Og det får hende til at håbe, at Sclerosehospitalerne vil åbne dørene for TRE, så både kendskabet til metoden og muligheden for at bruge øvelserne finder vej til flere mennesker, der har sclerose. 

Kommentarer

Lise-Lotte (fre, 14/07/2017 - 09:30)

Hvad hedder app, hvordan ser den ud?
Mvh
Lise-Lotte Bønnelycke

Sara Bangsbo (fre, 14/07/2017 - 09:36)

Hej Lise-Lotte

Appen hedder Stress Less TRE og kan findes i App Store. Det anbefales dog, at man ikke selv prøver via denne App, før man har fået vejledning hos en professionel, da kroppens reaktioner, som kan udløses af øvelserne, godt kan være lidt overvældende.

Mvh Sara

Marianne Thomsen. (fre, 14/07/2017 - 10:29)

Hej Lise-Lotte
Jeg kunne godt li' at vide hvor man evt kan finde den professionelle hjælp du omtaler? er det måske en fys? og hvem har egentlig kendskab til denne App?
Ha' en god dag :-)
Mvh. Marianne

Marianne Thomsen (fre, 14/07/2017 - 10:32)

Ups.... Det var selvfølgelig til Sara det jeg skrev ;-)
Undskyld Lise-Lotte :-)
Mvh Marianne

Sara Bangsbo (fre, 14/07/2017 - 11:12)

Hej Marianne

Da det er en alternativ form for behandling, er der ikke mange autoriserede steder, der udbyder muligheden, fordi de mener, at der mangler evidens på området. Men der findes nogle uddannede TRE-"behandlere" rundt omkring i Danmark, som man kan google sig til.

Derudover er Scleroseforeningens psykolog Michael Nissen en af de første i Danmark til at tage behandlingen til sig. Han har også uddannet de fleste andre af foreningens psykologer, så de også kan tilbyde den professionelle hjælp, som der anbefales, før man alene begynder at dyrke TRE.

Hvis du er interesseret i at læse mere om TRE, kan du også finde en del information på denne hjemmeside: http://www.tre-danmark.dk/

Mvh Sara

Tilføj kommentar

Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.
Scleroseforeningen bruger et spam-filter på vores kommentarfelt for at sikre os imod misbrug. Du kan læse mere om filteret her: Mollom privacy policy