Gå til hovedindhold

Præcisering til artikel om PML-tilfælde

25. november 2011
Kort fortalt
Det er en individuel vurdering, om sclerosepatienter, der har JC-virus i kroppen og som får Tysabri skal fortsætte mere end to år, lyder det i en præcisering til en tidligere artikel her på siden om to nyopdagede PML-tilfælde i Danmark

Af Louise Wendt Jensen, forskningsformidler

Den 16. november blev der her på siden lagt en nyhed ud om konstateringen af de to første PML-tilfælde hos Tysabri-patienter i Danmark.
I artiklen hedder det, at ”De danske scleroselæger anbefaler, at man som hovedregel ikke er i behandling længere end to år med Tysabri, hvis man har JC virus antistoffer i blodet ....."

Individuel beslutning
Flere der er i behandling med Tysabri har undret sig over den formulering, da de ikke har hørt om anbefalingen fra deres læge, og Per Soelberg Sørensen, professor på DMSC (Dansk Multipel Sclerose Center) på Rigshospitalet og formand for DMSG (Dansk Multipel Sclerose Gruppe) præciserer derfor:
”På DMSC er vores holdning, at hos Tysabri-behandlede patienter, der har JC virus antistoffer i blodet, skal skift til anden behandling overvejes efter to år. Beslutningen om, hvorvidt patienten skal fortsætte med Tysabri eller skifte til anden behandling, træffes individuelt hos den enkelte patient på baggrund af behandlingseffekten og vurdering af PML risiko ved fortsat Tysabri behandling overfor den forventede effekt og risici ved anden behandling”

Mitoxantron-behandlede i højere risiko
Og Per Soelberg Sørensen fortsætter:
”Hos patienter, der har JC virus antistoffer i blodet og tidligere har været behandlet med mitoxantron, vurderes risikoen for PML så høj, at behandlingen med Tysabri bør afsluttes efter ét år og senest efter to år.”
Det er altså den rådgivning, patienterne gives på DMSC. Det kan derfor godt være, at nogle patienter med JC-virus i kroppen, der er i Tysabri-behandling ikke er blevet anbefalet et stop efter to år, hvis lægerne har vurderet, at behandlingen burde fortsætte.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.