Gå til hovedindhold

Politisk forlig sikrer støtte til organisationer

8. februar 2010
Kort fortalt
Det omdiskuterede ”spillemarked” opdeles og liberaliseres delvist. Støtten til idræt, handicaporganisationer og lignende er sikret


Af Peter P. Christensen, journalist

De politiske partier er blevet enige om en omfattende revision af spillelovgivningen. Efter mange drøftelser og en større udredning af en række tekniske forhold er der nu skabt enighed om fremtiden på ”spillemarkedet”.
Forliget medfører, at ”spillemarkedet” opdeles. Spil på sportskampe og lignende liberaliseres, mens staten fastholder et monopol på lotto og andre såkaldte talspil. De almennyttige organisationer skal fremover alene finansieres af overskuddet på lotto.
De almennyttige organisationer er tilfredse med det politiske forlig om spillelovgivningen. Den nye lovgivning følger i store træk det forslag, organisationerne fremlagde for regeringen sidste efterår.  
”Vi har haft en konstruktiv dialog med regeringen, og vi mener, at den nye aftale giver ro og skaber sikkerhed for fremtiden,” siger formanden for Danske Handicaporganisationer, Stig Langvad, der taler på vegne af 32 handicaporganisationer, deriblandt Scleroseforeningen.

Tilfredshed hos organisationer

Også i idrættens verden er der tilfredshed:
”Vi er meget tilfredse med, at der nu kommer en afklaring på den uholdbare situation, der har kendetegnet det danske spillemarked de senere år – en situation, der har ramt de frivillige organisationer hårdt,” siger formand for DGI, Søren Møller.
På sigt vil den økonomiske virkning for organisationerne selvfølgelig afhænge af udviklingen på spillemarkedet. Men som udgangspunkt for fremtiden garanterer regeringen, at det beløb, der tildeles organisationerne i 2012, vil udgøre 1,7 mia  kr., hvilket er lidt mere end beløbet fra 2008.
I 2008 fik Scleroseforeningen godt 4 millioner kroner i støtte fra tips og lotto. Det udgjorde ca. 8 procent af foreningens samlede indtægter det år.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.