Gå til hovedindhold

Mette Bryde Lind: Scleroseforeningen føler sig snydt af Penkowa

14. februar 2011
Kort fortalt
Lørdag aften kunne man se direktør for Scleroseforeningen, Mette Bryde Lind, i TV Avisen, hvor hun kommenterede på sagen om, at Milena Penkowa muligvis har misbrugt en million af foreningens forskningsmidler.

Af: Mathilde Louise Brejner

Det var en skarp Jette Bay, som er medlem af Scleroseforeningen, som lørdag aften svarede journalisten fra TV Avisen på, hvordan hun stiller sig i forhold til Penkowasagen. Men også Scleroseforeningens direktør, Mette Bryde Lind, kommenterede på sagen:

”Vi føler os snydt. Ganske enkelt snydt. Det er jo sådan, at vi uddeler forskningspenge for indsamlede midler,” sagde hun. 

Imidlertid var klippet med Mette Bryde Lind ikke særligt langt, så her kan du læse nogle spritnye og uddybende kommentarer fra Scleroseforeningens direktør:

”Hvad kommer Penkowasagen til at betyde for Scleroseforeningen medlemmer? ”

Mette: ” I første omgang kommer det ikke til at betyde noget, men vi følger sagen meget nøje. Vi vil imidlertid ikke bruge Milena Penkowa mere, medmindre hun bliver frikendt fra anklagerne. Det er lidt ærgerligt, for hun er en dygtig kommunikator.”

”Kommer sagen til at ændre noget fremover?”

Mette: ”Reglerne bliver ikke lavet om, fordi der er en enkelt person som snyder. Hvis man virkelig vil snyde, så finder man nok altid en mulighed for det. Vi har allerede et sikkert system, hvor forskningsudvalget skal se budgetter løbende, hvis forskerne skal have penge.”

Du kan se klippet, der blev vist i TV-Avisen her:

Gør følgende:

Tryk på dette link

Tryk på baren ”seneste uge” i det vindue, som popper op på skærmen.

Tryk på ”lørdag” i baren, der popper op, og scroll ned ad siden til du finder indslaget der hedder ”TV-Avisen 18.30.” Her skal du trykke på ”se mere”.

Nu dukker der en række indslag op, hvor du skal trykke på ”I sagen om Milena Penkowa undersøges nu om Københavns Universitets rektor holdt hånden over hende.”

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.