Gå til hovedindhold

Mød foreningens nye ledende socialrådgiver

7. august 2012
Kort fortalt
Når Scleroseforeningens socialrådgivere fra hele landet næste gang samles, bliver det med en ny ledende socialrådgiver for bordenden.

”Alle mennesker har krav på at blive behandlet ordentligt!”

Så er den sådan set ikke ret meget længere. I hvert fald ikke hvis man spørger Scleroseforeningens nye ledende socialrådgiver Nadia Buchard. Hun er 40 år, tidligere jobcenterchef i Greve Kommune, og så er hun meget optaget af, at man skal møde folk på en ordentlig måde. Hvad enten de henvender sig til Scleroseforeningen eller en kommune.

”Jeg har arbejdet med strategier, mål og visioner som leder i mange år efterhånden. Men på det lidt mere jordnære plan har borgerne i ”min” kommune altid ligget mig meget på sinde. Jeg mener, at man skal møde folk professionelt og med et højt fagligt niveau. Det handler om menneskesyn, og om hvordan vi behandler borgerne, når de har brug for hjælp,” slår Nadia Buchard fast.

Det er derfor spændende for hende at starte op i en stilling, hvor hun flytter om på den anden side af skrivebordet, og for første gang i mange år ikke skal være kommunens udsending, når dagsordenen skal sættes.

Nadia Buchard har i kraft af sin baggrund i Greve og Københavns Kommune, hvor hun har været ansat i sammenlagt 16 år, stor erfaring fra det kommunale. Samtidig er hun uddannet social formidler, og socialrådgivning og borgerkontakt har være en rød tråd i hele hendes karriere.

Nadia Buchard skal være leder for foreningens socialrådgivere, som fra hjemmearbejdspladser dækker hele Danmark, men derudover kommer hun – modsat sin forgænger – også til at være socialrådgiver for tre kommuner i Københavnsområdet.

”Jeg glæder mig til at folde noget af det, jeg kan, ud. Men nu skal jeg først lige lande og ind i arbejdet her i foreningen. Jeg er blevet taget voldsomt godt imod, og nyder endda den luksus, at min forgænger stadig er her, og at jeg på den måde kan blive sat godt ind i arbejdet.”

Privat er Nadia Buchard mor til to drenge på otte og 12 år, fraskilt og bor på Frederiksberg. Hun betegner sig selv som et bymenneske, som er født og opvokset i København og nyder byen og alle dens tilbud i fritiden.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.