Gå til hovedindhold

Køb Scleroseforeningens sang ”Jeg vil rejse jorden rundt”

29. november 2011
Kort fortalt
Sang, musik og livsglæde går op i en højere enhed, når Scleroseforeningens medlemmer synger, og bandet CEONEO spiller ”Jeg vil rejse jorden rundt”.
Thumbnail

Idéen med sangen opstod, da komponisten Alan Binau via sin vens diagnose fik øjnene op for nogle af de problematikker, der knytter sig til at have sclerose. Sangerinderne Tamra Rosanes og Christina Boelskifte har med inspiration fra foreningens medlemmer redigeret teksten sammen med komponisten.

Sangen blev optaget i studie og på Scleroseforeningens korworkshops i efteråret. For de medvirkende blev det en positiv oplevelse at få sat ord og melodi på den udfordring, det er at have sclerosen som "blind passager" i livet.

Solisterne har alle sclerose og synger blandt andet ”Timer, dage, uger går. Hvor meget mer’ skal jeg nå? Uendelige efterår – mon tiden er gået i stå?” Og nej – tiden er ikke gået i stå. Livet skal leves nu og her. Det høres tydeligt, når rock/country-melodien spiller ”Jeg vil rejse jorden rundt”.

Sådan får du fat i ”Jeg vil rejse joden rundt" 

Cd’en indeholder sangen samt en lille videoreportage fra indspilningen.

Sangen kan også købes på iTunes for 10 kr

Se videoreportage fra workshoppen

Udgivelse: Danish Music Company
 

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.