Gå til hovedindhold

Jeg vil være kæreste - ikke handicaphjælper

20. juni 2013
Kort fortalt
Scleroseforeningen deltog i Folkemødet på Bornholm. Se paneldebatten mellem en række politikere om den stigende byrde på pårørende til mennesker med handicap.

Debatten er optaget i foreningens telt, som lå bag Det gamle Pakhus på Allinge Havn.

Debat: Jeg vil være kæreste - ikke handicaphjælper!

Kommunerne lægger stadigt flere hjælperopgaver på raske ægtefæller og børn. Thor Möger Pedersen, debatvært i DR2s Gadens Parlament og tidl. skatteminister, udfordrede politikere fra Folketinget og kommunerne: Hvilke byrder kan pålægges pårørende til mennesker med handicap? Hvad er ret og rimeligt?

Debat mellem Stine Brix, MF, Enhedslisten, Flemming Møller Mortensen, MF, Socialdemokrateterne, Benedikte Kiær, MF, Konservative, Leila Lindén, Regionrådsmedlem, Socialdemokraterne og Knud Erik Hansen, Borgmester, Socialdemokraterne.

Det foregik i Scleroseforeningens telt lørdag den 15. juni fra 14:00-15:00.

Læs mere om debatten her

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.