Gå til hovedindhold

Jeg vil hjælpe min søster

20. april 2011
Kort fortalt
Psykolog giver gode råd til pårørende som vil hjælpe sin søster, der har sclerose og er kommet ind i en ond cirkel


Jeg har en søster som har sclerose. Hun er nu havnet i en ond ond cirkel, og magter ikke selv at komme ud.
Hvordan kan jeg hjælpe hende?
Sådan skriver en kvinde til Scleroseforeningens rådgivningspanel. Kvindens søster er kommet ind i en ond cirkel. Hun har måttet stoppe med at gå normalt på arbejde, men har ikke overskud til at undersøge muligheder for fleksjob eller pension. Selv når det drejer sig om at gå til egen læge, kniber det for søsteren at tage sig sammen og komme afsted.

25 eksperter parat

Psykolog Marianne Nabe-Nielsen, der er en af de 25 eksperter, som rådgiver mennesker med sclerose og deres pårørende via foreningens netrådgivning, svarer kvinden og peger blandt andet på, at hun netop hjælper ved at tage dette første skridt og søge rådgivning for at få hjælp.
 

Her kan du se de seneste spørgsmål til rådgivningen og svarene, blandt andet det ovennævnte svar.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.