Gå til hovedindhold

Ankestyrelsen behandler sag om el-crosser

19. februar 2010
Kort fortalt
Ankestyrelsen vil nu behandle en principiel sag om el-crosser for en borger med sclerose i Greve Kommune. Scleroseforeningens socialrådgiver har hjulpet med at anke sagen.
Thumbnail

Af Kira Madsen, journalist

Borgeren, som har sclerose og slidgigt i ryggen, fik i 2007 bevilget en el-crosser som hjælpemiddel. I marts 2009 ansøgte borgeren Greve Kommune om et nyt fart-regulerings-greb til sin el-crosser på grund af forværring af sclerosens følger i højre hånd. I stedet for at bevilge udskiftning af grebet til 770 kroner plus moms valgte kommunen at lave en revurdering af behovet for hele el-crosseren, som for borgeren betyder, at el-crosseren nu er blevet bevilget som et forbrugsgode med egenbetaling.

Borgeren tvinges altså til, i stedet for en kommunal udskiftning af greb på den lovligt bevilgede el-crosser, at anskaffe sig en helt ny. Den gamle bliver inddraget af kommunen, fordi den ikke længere er et hjælpemiddel. Udgiften på cirka 22.000 kroner til en ny skal efter Lov om Social Service deles lige mellem borgeren og kommunen, og alle fremtidige ændringer og reparationer skal betales af borgeren selv.

Selvom borgeren har store problemer med balance og træthed og ifølge kommunens egen ergoterapeut har en gangdistance på kun 105 meter, mener Greve Kommune alligevel, at el-crosseren skal bevilges som forbrugsgode. Kommunen henviser til en principafgørelse fra Ankestyrelsen om, at el-crossere som udgangspunkt er forbrugsgoder, fordi de også sælges bredt til private uden funktionsnedsættelse.

Scleroseforeningens socialrådgiver har i den konkrete sag efterfølgende bedt Ankestyrelsen tage stilling til, om et allerede bevilget hjælpemiddel skal nybevilges ved behov for mindre ændringer eller reparation, samt vurdere det rimelige i forholdet mellem en reparation til 770 kroner og en udgift på mange tusind kroner til både borgeren og kommunen.

Afklaring af praksis
Ankestyrelsen lægger tillige op til, at der samtidig kan blive behov for at afklare praksis for, hvornår en el-crosser skal bevilges som hjælpemiddel i stedet for som forbrugsgode. For selvom el-crosseren er kommet på listen over forbrugsgoder, kan den stadig bevilges som hjælpemiddel, hvis man ikke kan færdes uden.

At Ankestyrelsen har valgt at tage sagen op, glæder ledende socialrådgiver i Scleroseforeningen, Bente Röttig.

”Vi er glade for, at Ankestyrelsen som 2. ankeinstans har taget sagen, fordi de mener, den er principiel. Sagen kan også få stor betydning for flere af vores medlemmer, da knap 20 procent af vores medlemmer med sclerose er afhængige af el-crosseren som hjælpemiddel. Så mange er nervøse for, hvad der sker for dem næste gang, de har behov for en reparation. For desværre er Greve Kommune ikke en enlig svale,” siger hun. Bente Röttig forventer, at Ankestyrelsen kommer med en afgørelse om 5-6 måneder.

Ankestyrelsen har tidligere henvist til, at hjælpemidler er produkter, som fremstilles med henblik på at afhjælpe fysisk eller psykisk funktionsnedsættelse. Ankestyrelsen fastslog i 2008, at en el-crosser skal betragtes som et forbrugsgode, fordi den fremstilles og forhandles med henblik på sædvanligt forbrug hos især den ældre og mindre mobile del af befolkningen.  Det er scleroseforeningen ikke enig i.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.