Støt os i kampen
for et bedre liv

I kampen mod sclerose, udgør offentlig støtte kun 4% af vores indtægter. Din donation er afgørende!
DKK
I kampen mod sclerose, udgør offentlig støtte kun 4% af vores indtægter. Din donation er afgørende!
DKK
Støt os
Aminosyre i kosten hæmmer inflammation i hjernen

Bakteriers nedbrydning af aminosyren tryptofan i tarmen, stimulerer hjernens immunceller til at begrænse den skadelige inflammation ved sclerose. Det viser et nyt studie, der dermed åbenbarer endnu en brik i puslespillet om forholdet mellem hjerne og tarm.

Kostvaner og bakteriesammensætningen i tarmen kan have mærkbar indflydelse på inflammation i hjernen og på udvikling af neurologiske sygdomme som f.eks. sclerose.

Og nogle af de molekyler tarmbakterier danner under deres stofskifte, kan påvirke hjernens struktur og funktion i højere grad end hidtil antaget.

Det skrev vi bl.a. om for nogle uger siden, og følger her op med endnu et sclerose-studie om kommunikationen mellem tarm og hjerne.  

Hjernens immunceller stimuleres af molekyle fra tarmbakterier

Nu har forskere fra Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School i USA nemlig påvist, at kostens indhold af aminosyren tryptofan, og tarmbakteriers evne til at nedbryde det, påvirker niveauet af inflammation i hjernen. Det fremgår af et studie netop offentliggjort i tidsskriftet Nature Medicine.

Mere specifikt observerede forskerne i en muse-model med sclerose to væsentlige ting:

Nemlig at 1) molekyler fra bakteriers nedbrydning af aminosyren tryptofan i tarmen også optræder i hjernen, og 2) at de her indgår de i en tæt alliance med hjernens immunceller, de særlige stjerneformede astrocytter, som de stimulerer til at kontrollere inflammation i hjernen.

Og jo større mængder af tryptofan-biprodukter tilstede i hjernen, jo mere aktive bliver astrocytterne, og jo bedre kan de begrænse den skadelige inflammation.

Højt indhold af tryptofan begrænser inflammation

Da forskerne så undersøgte en lang række sclerosepatienter, viste de sig interessant nok, at have et meget lavt indhold af disse bestanddele af tryptofan i blodet.

Tryptofan stammer som andre aminosyrer fra nedbrydning af proteiner, og altså fra vores indtag af proteinholdige fødevarer som kød, mælkeprodukter, linser og bønner.

Med andre ord ser det altså ud til, at for små mængder af tryptofan-biprodukter øger risikoen for inflammation i hjernen og dermed sclerose-sygdomsprogression.

Men på baggrund af denne observation kan det ikke anbefales pludselig at påbegynde tryptofan-tilskud, da flere årsager kan gøre sig gældende.

Tarmbakteriers evne til at omsætte tryptofan vigtig

Det store spørgsmål er nemlig, om problemet med det lave niveau af tryptofan-biprodukter i hjernen enten skyldes:

1) for lidt indtag af tryptofan-holdige fødevarer, 2) manglende tarmbakterier, der kan omsætte tryptofan, eller 3) manglende evne til at optage de tryptofan-nedbrudte molekyler fra tarmen og lede dem til hjernen, eller en kombination af disse.  

Fra kost til hjerne

Men der er ingen tvivl om, at videnskaben kun har åbnet døren på klem for, hvordan tarm og hjerne kommunikerer. Og at fødevarer og tarmbakterier i langt højere grad end hidtil antaget, kan påvirke og kontrollere celler og inflammationsprocesser i centralnervesystemet.   

Forskerne planlægger nu at undersøge sammenhængen mellem kost og astrocytters indflydelse på inflammation for at komme nærmere mulige interventioner eller diagnostiske biomarkører for fremskreden sclerosesygdom.

Man kan læse mere om studiet via denne pressemeddelelse: http://www.brighamandwomens.org/about_bwh/publicaffairs/news/PressReleases/PressRelease.aspx?sub=0&PageID=2332

 

Kommentarer

Kontakt@jettesiig.dk (fre, 27/05/2016 - 10:35)

Jeg er så begejstret over at høre at Scleroseforeningen endelig kommer på banen med kostens betydning for MS
Jeg er 66 år og blev labelled MS som 26årig
I stedet for at modtage medicin tog jeg skeen i min egen hånd, fik stor kendskab til kostens betydning, alt det jeg var i underskyd af af vitaminer, mineraler, aminosyrer, essentielle fedtsyrer, probiotic mv men vi er ikke alene hvad vi spiser men også hvaddu omsætter afhængig af tarmflora men også vores psyke vores tanker, følelser, ord og handlinger, men det er en anden side af det holistiske menneske. Tak fordi du er igang med en revolution indenfor Scleroseforeningen i Danmark

Anette (fre, 27/05/2016 - 14:00)

Jeg er også blandt dem som er nøje medfølger i alt forskning især om kost og tarmflora. Ret sikker på der er viden, der som skal frem. Håber der holdes fast fra sclerose foreningens side i at der bliver forsket idet OGSÅ. Medicin kan være nødvendighed og gør godt for mange, men bivirkningerne er ikke at spøge med. Så lad os høre mere om hvad kost, tarmflora og- bakterierne kan gøre for os.

Tusind tak - I er gode til informere om det. Kom endelig med mere nyt :-)

Martin Dannevang (lør, 28/05/2016 - 10:05)

Hej Jette

Og alle andre! Du roser scleroseforeningen...! Men er det en velfortjent ros!?

De har vel blot oversat til dansk...!!?

Men jeg er enig. Jeg ønsker at der forskes i disse tanker om kroppens sammenhæng

Klaus Ibsen Bloch (man, 30/05/2016 - 10:44)
Pips (man, 30/05/2016 - 10:48)

Spændende artikel.
Den passer muligvis godt med mine erfaringer: jeg fik lavet en afføringsanalyse som viste at min tarm har problemer med at fordøje protein. Og at jeg har en lav forekomst af gode bakterier i tarmen på trods af flere års Terry Wahls-agtig kost.
Det er derfor yderst interessant om man kan løse tarmens problemer med at fordøje protein, synes jeg…

Jeppe Bülow-Lehnsby (man, 30/05/2016 - 10:58)
Anette Andreassen (man, 30/05/2016 - 11:12)

I anbefaler ikke at starte med trytofan tilskud! Skal det tolkes sådan at I fraråder?

Anders Enevold Grønlund (man, 30/05/2016 - 13:27)

Tilføj kommentar

Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.
Scleroseforeningen bruger et spam-filter på vores kommentarfelt for at sikre os imod misbrug. Du kan læse mere om filteret her: Mollom privacy policy