Udgifter til parterapi
d. 7 januar 2013

Min mand og jeg er efter anbefaling af vores læge begyndt på parterapi. Vi er løbet ind i problemer, efter jeg er blevet syg.

Terapeuten gjorde os opmærksom på, at vi kunne trække hans honorar fra i skat. Er det hele beløbet eller kun noget af det? Og hvor på selvangivelsen er det?

Jeg kan være i tvivl om, hvad parterapeuten mener.

I dette link kan du se Ligningsloven, og jeg vil specielt henvise til §§ 30 og 30a, men er dog stærkt i tvivl om I kan være omfattet.

Jeg synes, at I helt konkret skal bede terapeuten om nærmere oplysninger, før I foretager yderligere.

Skrevet d. 7 januar 2013