Udgifter til bil
d. 30 november 2010

Jeg er blevet bevilliget invaldiebil, men har nu fundet ud af at den årlige forsikring udgør over 11.000 kroner. Forsikringen på min nuværende personbil er kun på 4.500 kroner.

Er det muligt at søge om dækningen af differencen via § 100?

Du skriver ikke noget om, at du i forvejen får dækket merudgifter efter lov om social service § 100. Såfremt du gør, vil der være mulighed for også at få medregnet merudgifter til bil. Du vil i givet fald skulle rette henvendelse til din kommune herom.

Med hensyn til din mulighed for at være omfattet af personkredsen for dækning af merudgifter vil jeg henvise dig til at læse nærmere på faktasiden om , som du finder på Scleroseforeningens hjemmeside under .

Skrevet d. 30 november 2010