Tysabri og immunsystemet
d. 22 november 2009

Jeg er i behandling med Tysabri på 2. år, hvilket jeg har det vældig godt med.

Imidlertid har jeg p.t. en candida-infektion i mundhulen og er derfor, af egen læge, sat i Diflucan-behandling.

Det jeg gerne vil spørge om, er hvorvidt denne infektion kan skyldes, at immunsystemet bliver dæmpet grundet at jeg er i behandling med Tysabri.

Tysabri hæmmer nogle af immunsystemets cellers evne til at passere ud i kroppen. Dermed nedsættes risikoen for at få skleroseattakker.

Da immuncellerne er af betydning for bekæmpelse af visse virusinfektioner i nervesystemet, øges risikoen herfor også.

Svampeinfektioner med, for eksempel gærsvampen candida, ses ind imellem hos iøvrigt raske, men forekommer oftere hvis immunsystemet er svækket.

Candida infektioner er ikke almindelige ved Tysabri-behandling, men det kan ikke helt udelukkes, at behandlingen kan være en medvirkende faktor.

Jeg vil dog foreslå, at du diskuterer med din praktiserende læge eller din skleroselæge, om der kan være andre årsager end Tysabri-behandlingen.

Skrevet d. 22 november 2009