Tyktarmbetændelse
d. 8 juni 2010

Jeg er meget i vildrede; jeg startetede på Copaxone sidste år i marts, 3 måneder efter fik jeg slim og blod i afføringen. Dette skete mange gange om dagen. Jeg fik en scopi og diagnosen blødende tyktarmsbetændelse.

Jeg skal nu starte på tabletbehandling med ascol og stikpiller.

I dag ser jeg imidlertid, på indlægssedlen ved Copaxonen, at der står at tarmbetændelse er en bivirkning ved denne behandling. Jeg har dannet antistoffer mod interferonerne sidste år, hvorfor jeg nu stikker mig hver dag med Copaxone.

Min egen neurolog kender ikke til denne bivirkning.

Hvad synes du jeg skal gøre? Skal jeg stoppe behandlingen eller skal jeg begynde med endnu en behandling mod colitis og stadig tage Copaxonen?

Jeg har heller ikke kendskab til Copaxone-bivirkninger i form af tyktarmsbetændelse og har desværre svært ved at rådgive dig, da jeg ikke kender til alle detaljer vedrørende din behandling.

Jeg synes derfor at du skal følge de råd som din scleroselæge og dine mave-tarmlæger giver dig.

Skrevet d. 8 juni 2010