Gå til hovedindhold

Trælår af Injektion

Spørgsmål

Min kæreste er for nyligt begyndt at bruge Copaxone. Han fik at vide, at han skulle injicere på dybden 10 mm, men får efterfølgende voldsomt ondt særligt i lårene, og beskriver det som "at få et trælår". Udover det har han ingen bivirkninger.

Kan man forestille sig, at han stikker for dybt, så det bliver injiceret intramuskulært? Han er normalvægtig, men har ikke voldsomt store fedtdepoter 190 cm og 80 kg. Ville det være okay at prøve sig frem med en anden stikke dybde, eksempelvis 7 mm?

Svar

Når din kæreste beskriver at det føles som et trælår, når han stikker i låret, kan det lyde som om han er kommet til at injicere ned i musklen. Det er rigtigt tænkt at dybden på 10 mm nok er for lang, den behøver ikke være mere en 6-7 mm. Ud over det, skal han sikre sig, at han har et godt fedt lag, der hvor han stikker. Hvis han f.eks. laver meget sport og dermed har mange muskler, kan det være at han ikke har så meget fedtvæv på lårene, hvor mave eller ballerne evt. har mere fedtvæv. Så dybden kan være forskellig afhængig af, hvor man stikker på kroppen.

Man kan også komme til at stikke lige under huden og dermed ikke dybt nok. Det kan have betydning for at medicinen ikke bliver optaget optimalt, og det kan give større hud irritationer, hvis medicinen ligger i underhuden i stedet for fedtvævet.