Gå til hovedindhold

Tilskud til særlig indretning

Spørgsmål

Hvornår kan man igen få tilskud til automatgear, når det er et kørekortskrav? Skal der gå mindst 6 år som med en handicapbil? Jeg har sidst fået tilskud 1. Januar 2012, men den bil jeg har købt har et meget dårligt automatgear. Jeg vil derfor meget gerne have skiftet min bil til en med mere flydende kørsel, da jeg også har en meget dårlig ryg.

Svar

Principperne vedr. tilskud til særlig indretning følger principperne i
loven, dvs. hver 6. år. Jeg går ud fra, at du er opmærksom på mulighed for
reparation, udskiftning og afmontering af nødvendig indretning, jf.
bekendtgørelsens (1123 af 2.12.2011) § 13 stk. 4, der kan ydes efter behov.

Jeg synes, at du under alle omstændigheder skal kontakte kommunen og drøfte
mulighederne.