Opgørelse og hvad hvis jeg leaser en bil
d. 10 marts 2010

Jeg trækker udgifter og 15% af bilens anskaffelsespris fra i skat hvert år.

Hvordan forholder man sig, hvis man leaser en bil? Kan man trække leasingprisen fra (det er jo inklusiv service)?

Jeg går ikke ud fra, at du er selvstændig og i den forbindelse foretager afskrivning på din bil, der bruges erhvervsmæssigt.

Jeg tænker, at du gør brug af befordringsfradrag efter ligningslovens § 9 D, hvor du opgør de faktiske udgifter (herunder afskrivning på bil). Det, jeg så tænker, at du gør i dag, er at du dividerer samtlige kørte km i de faktiske udgifter. Denne udgift pr km anvendes så i forbindelse med beregning af fradrag for befordring til og fra arbejde.

Hvis jeg har ret i min formodning går jeg ud fra, at du har anvendt denne mulighed, da det for dig er en fordelagtig beregning, i stedet for beregning med kilometer-takst svarende til Statens takst.

Der er ikke i disse regler beskrevet særlige forhold omkring leasingbiler, men afskrivning er ikke relevant, da bilen ikke ejes af dig. Befordringsfradrag tager fortsat udgangspunkt i faktiske udgifter, men jeg vil dog anbefale dig i givet fald at kontakte Skat for nærmere vejledning.
Leasingudgiften indgår i de faktiske udgifter.

Det er op til Skat at afgøre, hvor høj en leasingudgift man vil acceptere. Alternativt kan du jo anvende statens takst.

Skrevet d. 10 marts 2010