Gå til hovedindhold

Ømhed og sitren efter Avonex injektion

Spørgsmål

Jeg har haft et problem med venstre lår i ca 14 dage, føles som en sitren på siden af låret. Jeg bruger Avonex, og tror måske jeg har stukket mig i senen på siden af låret. Kan det give ømhed og sitren i hele venen ned af siden på låret? Det er lidt svært at forklare følelsen, håber I kan hjælpe mig.

Svar

Hvis symptomet er opstået lige efter at du har taget din Avonex injektion, kan det godt have en forbindelse til Avonex. Hvis området er afgrænset til ydersiden af benet, der hvor du har stukket dig og ikke har tiltaget i størrelse de sidste 14 dage, vil jeg tro, at det er fordi du har ramt en muskelfiber eller andet, som giver ømhed og sitre, hvis man rammer uheldigt. Heldigvis er det altid noget der igen forsvinder. Hvis det er noget der har tiltaget over de sidste 14 dage, er det en god ide at du kontakte din sclerose klinik, for at tale med en sclerosesygeplejerske, om du skal undersøges for, om det er noget andet evt. et attak.