Ombygning af soveværelse og toilet
d. 25 januar 2011

Jeg ville høre omkring ombygning i forbindelse med at en person har mistet evnen til at gå. 
Vi står i den situation at der er brug for tilbygning af et nyt soveværelse og ændringer af bad og toilet.

Problemet er at vi ikke er enig med kommunen omkring størrelser og hvordan det skal foregå.
F.eks. mener kommunen at det i forbindelse med soveværelset, er helt i orden at rive et overdækket areal ned, samt blokere adgangen til et nuværende udhus som brugers til opbevaring af ting og redskabsskur.

Med hensyn til toilettet mener de IKKE at der er lovgivet omkring lift, og at nuværende toilet skal rives ned og ombygges, det vil betyde at der vil blive blokeret adgang til en udestue.
Ydermere bliver toilettet bygget direkte til den handicappedes behov, og nuværende beboers behov bliver ignoreret fuldstændigt,
Desuden bliver badet lavet sådan at hele gulvet vil være et stort vådt område, når der bliver taget et brusebad.

Hvad er der af regler med hensyn til tilbygning omkring toilet og tilbygning generelt?

Kan kommunen virkelig tillade sig at blokere adgang til redskabsskur og udestue, eller tage en del af et udhus, og så ikke reparerer tagkonstruktion igen?

Tak for spørgsmålet vedrørende en formodentlig ombygning i egen bolig i.h.t. Servicelovens § 116.

Der findes ingen regler om den fysiske indretning. En fysisk ombygning skal planlægges og udføres efter at kommunens ergoterapeut eller anden kommunal person har udarbejdet en Aktivitets- og funktionsanalyse på den person, som har behov for ombygningen, men ombygningen skal også udføres under hensyntagen til boligens øvrige beboere.

Beskrivelsen af den påtænkte ombygning lyder ikke rimelig.

Skrevet d. 25 januar 2011