Muskelsmerter og uro ved Avonex
d. 25 marts 2012

Jeg har været på Avonex i ca. 3 måneder og har fra start haft de typiske bivirkninger ved medicinen - influenza-symptomerne der oftest er overstået i løbet af 12-16 timer, og som kan holdes nede med et par Pinex.

De sidste 2 gange jeg har taget medicinen, oplever jeg at have muskelsmerter og uro i kroppen indtil 3-4 dage efter injektionen. Uroen og smerterne er værst, når jeg ikke bevæger mig. Kan det være medicinen der er skyld i det, eller hvad kan årsagen være?
Det skal lige tilføjes at jeg er nydiagnostiseret i november 2011, og har haft føleforstyrrelser 2 gange med 2 års mellemrum, har fuldtidsarbejde og egentlig ikke rigtig nogen gener af sygdommen udover de gener medicinen har medført.

Muskelsmerter og uro kan godt være relateret til Avonex, se evt. http://www.scleroseforeningen.dk/da/Spoerg-eksperterne/Netraadgivning/Sp..., omend det er lidt underligt, at det først kommer efter 3 måneders behandling.
Der er god chance for, at det er et forbigående symptom, og at det under alle omstændigheder bliver bedre med tiden.

Skrevet d. 25 marts 2012