Methylprednisolon og væskeophobning
d. 22 november 2009

Jeg fik i sidste uge en 3-dages kur med solumedrol. Jeg har nu følelsen af vand/væske i kroppen.

Jeg har fået oplyst at det er en normal bivirkning. Det jeg gerne vil vide er, hvor længe skal jeg forvente der går før det fortager?

I de første dage tissede jeg flere gange om natten, hvilket på nuværende tidspunkt kun er én gang nu. Dog synes jeg stadig at det er meget generende. Jeg føler at mit maveparti "skvulper" og væsken kan "presse" i hænder og ben, hvilket medfører stor ubehag.

Kunne vanddrivende eventuelt være løsningen?

Væskeophobning ses ind imellem efter behandling med methylprednisolon (solumedrol), og skyldes at det som en sideeffekt kan nedsætte nyrernes vand- og saltudskillelse. Det fører til væskeophobning i kroppen.

Den ophobede væske vil i reglen udskilles igen i løbet af få dage. Væskeudskillelsen kan øges ved brug af et mildt vanddrivende middel nogle få dage, og dette kan overvejes i tilfælde, hvor generne ikke hurtigt aftager.

Skrevet d. 22 november 2009