Ligningslovens § 9D, hvad kan jeg trække fra
d. 14 februar 2010

Jeg får befordringsfradrag efter §9D og synes at kunne huske, at jeg også må trække fra når jeg eksempelvis kører børnene, eller jeg selv er til læge langt væk samt når jeg kører til sport.

Er dette korrekt?

Befordringsfradrag efter Ligningslovens § 9 D handler kun om befordring til og fra arbejde. Du har derfor ikke mulighed for at trække befordring til andre formål fra.

Hvorvidt du kan være omfattet af reglerne om dækning af merudgifter efter lov om social service § 100, kan jeg ikke udtale mig om, men vil anbefale dig at læse Faktasiden om emnet. Siden finder du på Scleroseforeningens hjemmeside under "Livet med sclerose".

Skrevet d. 14 februar 2010