Gå til hovedindhold

Lægemiddelinduceret feber

Spørgsmål

Jeg har MS på 30. år Jeg oplever af og til forhøjet temperatur uden påviselig årsag. Det har andre scleroseramte også bragt frem på disse sider. Morten Blinkenberg har i sine svar afvist, at sclerose kan være årsagen, men samtidig nævnt at noget medicin hos nogle personer kan give forhøjet temperatur. Hvilken medicin er det?

Svar

En række lægemidler kan i sjældne tilfælde give såkaldt "drug fever", dvs. lægemiddelinduceret feber. Der kan være flere årsager til, at man udvikler lægemiddelinduceret feber overfor et lægemiddel, men under alle omstændigheder vil feberen forsvinde, når man holder pause med behandlingen. Hvis man får mange forskellige slags medicin, kan det dog være en større opgave, at finde og stoppe det rigtige præparat, så kropstemperaturen normaliseres igen. Hvis du har feber uden kendt årsag, skal du kontakte din læge, så man kan finde årsagen hertil.