Knogleskørhed efter behandling med Copaxone og Tecfidera
d. 21 august 2017

Er der noget forskning, der viser tegn på, at knoglerne og leddene kan udvikle skørhed ved brug af Tecfidera og eller Copaxone på sigt? Min søn har sclerose på 10. år, hvor han de første ca. 7-8 år har taget Copaxone, for derefter at gå over på Tecfidera. Han synes knoglerne/leddene knager meget mere, end de tidligere har gjort. Kan det være følger af medicinforbruget, og kan man evt. få knogleskørhed af det? Han lever virkelig sundt med masser af motion, styrketræning og ikke mindst en virkelig fornuftig kost, hvor han bl.a. får masser af omega 3

Der er ingen erfaring med, at behandling med Copaxone eller Tecfidera skulle medføre knogleskørhed eller andre kroniske skader på led eller knogler. Hvis din søn har fået binyrebarkhormon i forbindelse med attakker, kan det hos disponerede give knogleskørhed, hvilket let kan undersøges ved en skanning af knoglernes tæthed (DEXA skanning). Hvis han har ondt i leddene, er det noget I skal snakke med hans praktiserende læge om.

Skrevet d. 21 august 2017