Gulsot Nitrofurantoin og Trimopan
d. 26 februar 2011

Jeg har taget Trimopan i en måned, og skal tage dem i 3 måneder.

Men jeg synes, at jeg er blevet lidt gul.
Jeg har tidligere haft en voldsom leverpåvirkning af medicinen Nitrofurantoin.

Mon ikke jeg skulle gå til min læge?

Hvis du har mistanke om, at du har gulsot, skal du gå til din læge.
Det er meget usandsynligt, at Trimopan skulle give gulsot.

Nitrofurantoin og Trimopan er de 2 lægemidler som er bedst til at nedsætte risikoen for at få urinvejsinfektion, hvis man har stor tilbøjelighed til dette.

Man tager en lille dosis daglig i længere tid. Det vil sige en tablet daglig i 3 måneder eller længere. Tager man flere tabletter over længere tid vil det ødelægge tarm-bakterie-floraen.
Nitrofurantoin kan i meget sjældne tilfælde give en form for allergisk skade på lunger eller indvolde, herunder blandt andet leveren.
Har man oplevet dette, må man aldrig mere få Nitrofurantoin.

Trimopan kan i sjældne tilfælde give mave-tarm forstyrrelser.

Skrevet d. 26 februar 2011