Gå til hovedindhold

Forhøjet blodtryk ved Gilenya

Spørgsmål

Jeg har et spørgsmål, som jeg håber I kan hjælpe med, da jeg er blevet ret bekymret for hvilken indvirkning Gilenya har på mit blodtryk. Jeg starter op på Gilenya i marts 2014, hvor mit blodtryk er normalt, hvorefter det begynder at stige til højst 150/110 og lidt mindre i gennemsnit. I går fik jeg pludselig flimren for øjnene og let hovedpine samt talebesvær, kunne ikke finde de rette ord og glemte helt andre ord. Føler mig helt ved siden af mig selv. Efter ca. en time foretog det sig, og jeg var efterfølgende mere træt end ellers, dog stadig med en underlig fornemmelse i toppen af hovedet - er stadigvæk ør i hovedet.

Fik akut tid dagen efter ved egen læge, mit blodtryk ligger da på 177/107. Egen læge mener ikke det er et attak. Jeg er meget interesseret i at høre, hvad der er årsag til at blodtrykket stiger, det gør det vel ikke ved et attak? Er det en god idé at få andet end Gilenya eller stoppe med pillerne for at se om blodtrykket så falder over tid igen. Det skal jo ikke ende med en blodprop.

Svar

Forhøjet blodtryk er en kendt og ikke helt sjælden bivirkning til Gilenya. Man kan selvfølgelig også få forhøjet blodtryk, uden at det er forårsaget af Gilenya, men hvis blodtrykket har været normalt forud for behandling som hos dig, og stiger tidsmæssigt sammenfaldende med behandlingen med Gilenya, er der stærk mistanke om en sammenhæng. Jeg synes du skal kontakte lægerne på scleroseklinikken og oplyse om det. Der er nogle tidsregler for, hvornår man skal til 6 timers observation ved evt. fornyet opstart af Gilenya, hvis du blot holder pause, så lægerne på scleroseklinikken skal ind over problemstillingen.
Attak medfører ikke blodtrykstigning.