Gå til hovedindhold

At flytte til en ny kommune

Spørgsmål

Jeg vil høre, om I kender til problemer i forhold til at flytte til en ny kommune - flytter til Gentofte fra Gladsaxe. Jeg er i fleksjob gennem Gladsaxe, men skal flytte pga huslejestigning. Jeg har fundet et sted i nabokommunen, og vil helst ikke ud i problemer. På sigt vil jeg gerne tilbage til Gladsaxe kommune, men pt. opfylder den nye lejlighed i Gentofte mine behov. Kan I svare på det?

Svar

Jeg forstår dit spørgsmål sådan, at du gerne vil vide, om du kan bevare dit fleksjob efter flytning til ny kommune. Jeg forudsætter, at du beholder dit job. Det fremgår af beskæftigelsesindsatslovens § 73, at personer, der er ansat i fleksjob, bevarer ret til tilskuddet til fleksjob ved flytning til en anden kommune.

Du skal give besked til din nuværende kommune om din flytning, så sagsakterne kan blive videresendt til den nye kommune.