Eksem ved Detrusitolbehandling
d. 22 november 2009

Jeg fik ordineret Detrusitol Retard på grund af hyppig vandladningstrang - især om natten - for ca. 3 måneder siden. Det har afhjulpet mit problem, dog blev jeg meget tør i munden da jeg gik over til to piller i døgnet. Derfor satte jeg selv dosis ned til 1 pille i døgnet, da jeg i øvrigt ikke mærkede nogen yderligere bedring ved 2 i stedet for 1 pille.

Nu har jeg imidlertid - for ca. 5-6 uger siden - fået voldsom eksem i hovedbunden. Min egen læge har ordineret Diproderm men det hjælper ikke.

Jeg har så set på indlægssedlen til Detrusitolerne, at eksem kan være en bivirkning. Er det sandsynligt - og hvad kan jeg gøre ved det?

Det kan ikke udelukkes at Detrusitol kan være årsagen til din hovedbundseksem.

Hvis du ønsker at få afklaret dette, kan du stoppe med behandlingen i et par uger og se om eksemen forsvinder. Hvis det er tilfældet kan du eventuelt skifte til en anden behandling mod dine blæresymptomer, for eksempel Spasmo-lyt.

Skrevet d. 22 november 2009