Depression og Gilenya
d. 18 august 2015

Jeg har stort set siden start på Gilenya oplevet at være ked af det, altså trist og uden at vide præcis hvorfor. Jeg har flere gange kastet det væk, og tænkt at det bare måtte være en stresset periode, der påvirkede mit humør. Jeg har snart været på medicinen i et år, og jeg synes kun det er blevet værre, jeg græder ofte flere gange dagligt, har ingen energi eller overskud til noget, da jeg bare er trist. Jeg føler mig enorm sårbar.
Kan Gilenya udløse depression? Jeg har før - på anden medicin - oplevet at det har påvirket mit humør, hvor jeg derefter er stoppet, og jeg blev glad igen. Vil dette også kunne ske på Gilenya?

Depression er nævnt som en kendt om end sjælden bivirkning til Gilenya. Jeg synes, du skal tale med din scleroselæge om det, om man kan prøve en pause, skifte behandling eller måske fortsætte og så få antidepressiv behandling? Jeg håber, I kan lave en plan sammen. Jeg vil ikke anbefale dig at stoppe af dig selv uden at have talt med din scleroselæge.

Skrevet d. 18 august 2015