Brug af nettoprovenu ved køb og udskiftning af handicapbil
d. 22 november 2009

Jeg står og skal til at anskaffe mig en ny invalidebil. I forbindelse med anskaffelse af ny invalidebil investerer jeg selv, så jeg får en bedre bil.

Mit spørgsmål lyder: Er reglerne lavet om, eller mister man stadig sin investering i bilen, hvis bilen bliver stjålet eller totalskadet?

Ifølge nuværende regler, vil pengene for bilen blive udbetalt til kommunen.

Det forholder sig fortsat sådan, at nettoprovenu (uanset om det drejer sig om salg, eller udbetaling af forsikringssum) skal bruges i forbindelse med køb af ny handicapbil. Provenuet skal enten bruges til køb af bil, såfremt det drejer sig om lån indenfor den almindelige låneramme (bekendtgørelsens § 5), og hvis det drejer sig om udvidet lån (bekendtgørelsens § 5 stk. 2) til nedbringelse af det udvidede lån.

Der er derfor ikke sket ændringer på dette punkt.

I forbindelse med køb af din handicapbil, vil jeg anbefale dig, at bede din sagsbehandler om en klar redegørelse.

Skrevet d. 22 november 2009