Gå til hovedindhold

Brug af handicapbil

Spørgsmål

Min lillesøster har sclerose og har en invalidevogn.
Spørgsmålet er, må hendes hjælper køre bilen, uden at min søster er med?
 

Svar

Reglerne fremgår af Social- og Integrationsministeriets bek. 1123 af 2.12.2011 § 15, at vilkårene er bl.a.
Bilen skal i videst mulig omfang anvendes til at dække det totale kørselsbehov for den person, der har modtaget støtte. Bilen må ikke overdrages, udlejes, udlånes i længere tid.

Det betyder, at en anden efter ejerens anvisning godt må køre i bilen, fx for at hente varer eller lignende, køre bilen på værksted og lignende.
Det er ikke nødvendigt, at din søster er med.