Bivirkninger eller attak
d. 22 november 2009

Jeg fik konstateret sclerose i februar 2007. Startede på Rebif i oktober, med optrapning. Jeg har i de sidste 6 uger haft en mærkelig følelse i højre side af ansigtet: en slags svien, der også føles som noget meget varmt/koldt. Jeg har også denne følelse på læberne og inde i munden. Min munden svier meget (ligesom hvis man har spist noget meget krydret mad). Følelsen kommer rigtig mange gange om dagen, og i de sidste par uger er jeg også blevet svimmel, især når denne svien kommer. Nogle gange kan jeg også mærke det i højre arm og ben, som en slags trækning. Når jeg skriver på min PC føler jeg desuden at nogle af mine fingre, på venstre hånd, svigter en gang i mellem.

Kan det være bivirkninger fra medicinen, eller er det et attak der er i gang?

Det lyder mest som om du har et attak. Medicinbivirkninger til Rebif vil stort set altid være relateret til tidsrummet efter du har taget medicinen, og vil også have en afgrænset varighed, af ca. et halvt til et døgn. Hvis symptomerne ikke udvikler sig mere end du beskriver, kan du afvente at attakket naturligt passerer, se også  Nyt attak. Du skal dog huske at nævne det for din skleroselæge ved den næste abulante kontrol.

Skrevet d. 22 november 2009