Betingelser for merudgiftsydelse

Gælder Ligningslovens § 9D (kørsel til ens arbejdsplads) også, når man har kørsel til handicapridning (vederlagsfri) og motionstræning (egenbetalt)? Jeg kører ret mange kilometer hver uge med henblik på at holde mig i fysisk form (ridning, svømning, styrketræning), så jeg har en del udgifter. Kan jeg evt. få kørselstilskud?

Befordringsfradrag i h.t. ligningslovens § 9d gælder kun kørsel til og fra arbejde.

Nu kan jeg ikke vide, om du måtte være omfattet af reglerne for dækning af merudgifter i h.t. servicelovens § 100. I givet fald er der mulighed for dækning af befordringsudgifter i forbindelse med behandling. Der er andre betingelser, der også gør sig gældende i forbindelse med merudgiftsydelsen. Du kan læse nærmere om betingelserne på Scleroseforeningens hjemmeside under Lovgivning.

Skrevet d. 9 april 2015