Betingelser 2
d. 22 november 2009

Jeg har sclerose, og har følgende spørgsmål: Jeg rider 1 gang ugentligt og går desuden til fysioterapeut 1 gang ugentligt. I den forbindelse kører jeg ca. 425 km om måneden (heri er dog også inkluderet indkøb og hospitalsbesøg).

Jeg har fået at vide at, at man kan få en del af dette dækket, da det jo er merudgifter - er dette korrektt?

Jeg går ud fra, at du tænker på mulighederne for at få dækket merudgifter i henhold til lov om social service § 100. Du kan finde de nærmere betingelser og krav på Faktasiderne, under "Merudgifter", på Scleroseforeningens hjemmeside.

Skrevet d. 22 november 2009