Beregning
d. 22 november 2009

Jeg har modtaget et brev fra min kommune, hvor der står, at jeg er berettiget revalidering. Jeg er i øjeblikket et halvt år i praktik på et apotek, og vil i den forbindelse få udbetalt ca. 500-700 kr om måneden.

Mit spørgsmål er nu: Skal dette beløb fratrækkes i revalideringsbeløbet, eller kan jeg tjerne 12.000 kr. om året uden at det bliver fratrukket?

Det fremgår af § 58 i lov om en aktiv socialpolitik, at: "Kommunen nedsætter revalideringsydelsen med indtægter fra andet arbejde, dog kun hvis disse overstiger 12.000 kr. pr. år".

Det fremgår ikke helt af dit spørgsmål, hvorvidt din indtægt er "andet arbejde" eller et led i din revalidering. Jeg vil derfor anbefale dig helt konkret at kontakte din kommune omkring denne indtægt.

Skrevet d. 22 november 2009